PRP
PRP – (Platelet Rich Plasma)
Jest to osocze bogatopłytkowe. Otrzymuje się je z krwi pacjenta za pomocą odpowiedniego zestawu do separacji. W płytkach krwi znajdują się czynniki wzrostu oraz bioaktywne białka, które pobudzają wzrost, hamują ból
i pobudzają organizm do przyśpieszenia gojenia w stanach chorobowych i po urazach.
PRP stosowane jest w leczeniu uszkodzeń narządu ruchu oraz w chorobie zwyrodnieniowej stawów (np. zmiany zwyrodnieniowe kolana). Używane jest w terapii takich schorzeń jak: zapalenie ścięgien
i więzadeł.
PRP podaje się za pomocą iniekcji dostawowej lub okołostawowej pod kontrolą USG.
Jak przygotować się do zabiegu z osocza bogatopłytkowego?
Aby sama procedura oraz efekt działania osocza był jak najlepszy należy przestrzegać kilku zasad:
- nawodnij się w dniu przed oraz w dniu zabiegu.
- nie trzeba być na czczo
- aby efekt był jak najskuteczniejszy należy na 3 dni przed zabiegiem odstawić leki z grupy NLPZ (leki przeciwzapalne przeciwbólowe)
- warto pomyśleć o kilku dniach wolnych (urlop, zwolnienie), po podaniu osocza często
w ciągu 72h rozwija się w miejscu podania stan zapalny powodujący dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości. Reakcja ta jest całkowicie prawidłowa i nie jest powodem do niepokoju.
W dniu zabiegu
- pobierzemy od pacjenta około 15 ml krwi z których po odwirowaniu przygotujemy preparat osocza bogatopłytkowego który podamy za pomocą zastrzyku w objęte procesem zapalnym miejsce.
- cała procedura trwa około 20 min.
- warto mieć ze sobą osobę towarzyszącą a najlepiej, aby to był drugi kierowca. Czasami dolegliwości po zabiegu są na tyle duże, że ciężko jest prowadzić samochód samodzielnie.
- dolegliwości bólowe mogą być kontrolowane okładami z lodu
- zakaz przyjmowanie leków z grupy NLPZ po zabiegu. Hamuje to efekt działania osocza. Najlepiej nie przyjmować ich nawet do 4 tyg.
Kolejne dni i wynik leczenia
- oszczędzanie się przez co najmniej 10 kolejnych dni (utrzymanie normalnej codziennej aktywności bez dodatkowych obciążeń)
- niewykonywanie przez okres kilku tygodni zabiegów fizykoterapeutycznych
- efekt terapii ocenia się po 6 – 8 tyg. od podania